Умението на детето да се концентрира влияе на бъдещата му заплата
Илюстрация: Guliver/ iStock
Чудно е, но се оказва, че между способността на детето да се концентрира и неговите доходи след години има взаимовръзка. Това твърдят канадски учени от Университета в Монреал. В течение на 30 години те проследяват успехите на над 3000 души и изясняват: вниманието и концентрацията влияят на бъдещото благосъстояние.
Резултатите от този мащабен труд Силвана Коте и нейните колеги публикуват в сп. JAMA Psychiatry.
Още през 1985 г. социолозите се уговарят със семейства, чиито деца току-що са тръгнали на детска градина, да съставят подробен психологически портрет на малките (на базата на условни оценки за вниманието и невниманието, които възпитателите в градините поставят на възпитаниците си) и да следят тяхното развитие и успехи в следващите 30 години.
След като младите участници в експеримента завършват училище, гимназия, университет и започват да печелят пари, изследователите анализират много внимателно техните професионални кариери.
Когато някогашните деца вече са мъже и жени, навършили 35 г., през 2018 г. канадските учени правят интересен извод: нивото за заплащане на техния труд в голяма степен се влияе не от пола, нивото на интелект, наличието или отсъствието на някакви психологически особенности (например, синдром на дефицит на внимание и хиперактивност), а от тяхната способност до 6-годишна възраст да концентрират вниманието си на нещо.
„За две и половина десетилетия след указания период, разликата в доходите на най-внимателните и най-разсеяните деца достига 77 000 долара годишно“, отбелязва водещият изследовател.
Коте уточнява, че на финансовите успехи на младите мъже и жени не влияе дори техния коефициент на интелигентност.
Намаленото ниво на внимание на една условна оценка в детската градина води до намаляване на доходите с около 1300 долара годишно за момчетата и 900 долара за момичетата.
Към момента учените още не могат да обяснят тази закономерност и предполагат, че децата, които са изпитвали някакви проблеми с умението да се концентрират, в бъдеще по-често зарязват ученето и се адаптират по-трудно към изискванията на работодателите при старта на своята кариера.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари